Komunikace na lezecké stěně

Komunikace v lezení je velmi důležitá, aby se všichni lezci rychle domluvili a nedocházelo k nedorozumění, je důležité komunikovat co nejjednodušeji a především srozumitelně. Zde jsou nejdůležitější povely.

Kvůli rychlejší komunikaci si lezci zásadně tykají, na velké zdvořilosti není při lezení  prostor. Lezci mezi sebou komunikují voláním. Existují i jiné způsoby např. cukání lana, ale to se na umělé stěně nepoužívá.

Pokud se chystáte vydat na cestu řeknete svému jističi ,,LEZU!,, a musíte čekat na jeho odpověď ,,JISTÍM!,,. Tímto jste si dali znamení, že jste oba připravení a můžete lézt.

Pokud si nejste jistí dalším krokem či máte pocit, že lano je příliš dlouhé zavoláte na jističe pod vámi ,,DOBER!,, on vám lano zkrátí. Tento povel platí i v případě, že jste příliš unavení a chcete si odpočinout, či promyslet další kroky. Pro tento účel můžete doplnit povel o ,,SEDÁM!,,. Když máte lano dobrané, můžete se bez strachu, že se propadnete dolů, sednout.

Pro opačný případ platí povel ,,POVOL!,,. Toto zvolání se používá v případě, že chcete zacvaknout lano do expresky, pokračovat v lezení po odsednutí, nebo že vás jistič jistí příliš, takže vás strhává ze stěny.

Po dolezení a zajištění lana na konci cesty zvoláte na svého jističe nejprve ,,DOBER!,, a poté ,,SPUSŤ!,, a on vás spustí dolů na zem.

Dále jsou tu ještě dva povely, které ovšem na umělé stěně nepoužijete. Používají se, na skalách když dolezete cestu a na zem se chcete dostat  tzv. slaněním. Lezec nejprve zvolá ,,DOBER!,, a zajistí se nahoře sám pomocí odsedky (smyčka, kterou má lezec upevněnou v oku sedáku a na jejím druhém konci je karabina, kterou se přicvakne do oka na konci cesty). Po zajištění zvolá lezec ,,ZRUŠ!,,  a jistič zruší jištění a dá to vědět lezci pokřikem ,,VOLNÉ!,,. V tomto okamžiku může lezec přetáhnout lano na půl a slanit.

2 komentáře: „Komunikace na lezecké stěně

 • 1.10.2015 (21:40)
  Trvalý odkaz

  Ahoj chtěla jsem se zeptat co je to ta expreska a jak do ní lano zacvaknout. Díky 😀

  Reagovat
  • 2.10.2015 (15:31)
   Trvalý odkaz

   Ahoj, expreska je jistící pomůcka, která se používá při postupovém jištění (tento styl jištění se používá na všech stěnách a znamená to, že si lezec postupně do každé expresky zacvakne lano). Expreska se skládá ze dvou karabin bez pojistného zámku, spojené krátkou sešitou smyčkou. Jedna karabina se zacvakává do nýtů ve stěně či skále (na drtivé většině stěn jsou expresky napevno přidělané). Do druhé karabiny se zacvakává lano. Zacvakávání lana vypadá tak, že lano vedoucí zespodu podle stěny procvakneš drátěným zámkem. Musíš dávat velký pozor, aby lano bylo správně zacvaknuté, protože při pádu by se mohlo lano z karabiny vycvaknout. Opravdu doporučuji, než si sama půjdeš tahat lano jdi s někým kdo lézt umí a vše ti názorně předvede. https://www.youtube.com/watch?v=0xZ9sYCYdyU

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *