Koupě prvních lezeček

Koupě prvních lezeček

Lezení se vám zalíbilo a jste rozhodnuti, že se mu budete věnovat? Tak žádný otálení s koupí vlastních lezeček.

V první řadě si uvědomte, kterému stylu lezení se chcete primárně věnovat. Boty na bouldering jsou odlišné od bot na sportovní lezení.  Nejjednodušší způsob, jak lezečky koupit, je zajít do obchodu specializovaného na tento sport, kde mají personál, který se lezení aktivně věnuje a vybere vám ten nejvhodnější model.

Ale abyste nebyli zaskočeni tím, co vám v obchodě budou nabízet, tady jsou základní pravidla, jak by měla první bota vypadat:

Lezečka by měla být minimálně o půl čísla menší než normální boty. Je to z toho důvodu, že při lezení potřebujete větší cit a oporu v noze. Profesionálové lezou až v o tři čísla menších botách. Vy to ale s tou těsností moc nepřehánějte, boty musí být těsné, ale ne zase tolik, že v nich nevydržíte ani 5 minut. Lezečka musí na noze sedět a to i na patách. Pro začátečníky jsou doporučovány lezečky tvrdší z důvodu nedostatečného zpevnění svalů na chodidlech. Dále se rozhodněte z jakého materiálu lezečku chcete. Zda kožené, které se trochu roztáhnou, či lezečky vyrobené ze syntetického materiálu. A v neposlední řadě si promyslete, zda budete chtít lezečky s tkaničkami či na suchý zip. Podle mého názoru jsou lepší na suchý zip, utáhnout se dají dobře a obouvání a zouvání je rychlé a pohodlné.

Doporučuju si lezečku v krámě vyzkoušet přímo na stěně (je dobré si předem zjistit, ve kterých prodejnách jsou přítomny).

Důležitým parametrem je i cena lezečky. Ceny se pohybují přibližně od 800 Kč do 3000 Kč.  Volte střední zlatou cestu, určitě nemá cenu kupovat ty nejlevnější boty, aby vám nějaký ten pátek vydržely.  A naopak nemá cenu kupovat ani ty nejdražší, jako začátečníci je stejně plně neoceníte.  Dražší kousky si kupte později, až pokročíte v lezecké metodice ;).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *