Sedák a jistící pomůcky

Sedák a jistící pomůcky

Výběr lezeckého úvazku neboli sedáku a jistících pomůcek není tak komplikovaný jako lezeček a nemusíte se je bát objednat přes internet. Veškeré lezecké vybavení musí odpovídat přísným normám, tedy se nemusíte bát, že sedák, který si objednáte, bude zmetek.

Sedací úvazek

Sedák by měl především padnout, nesmí být moc těsný ani volný. Sedáky jsou rozdělené na dámské, pánské, dětské a unisex. Dětské sedáky jsou ideálně celotělové, pro větší děti můžete zvolit kombinovaný sedák skládající se z prsního úvazku a klasického sedáku, kdy později až vám dítě ještě povyroste, stačí vyřadit prsní úvazek. Sedáky pro dospělé jsou rozdělené podle konfekčních velikostí. Doporučuji koupit univerzální sedák s nastavitelnými nohavičkami. Dále důležitý parametr je váha sedáku, čím lehčí tím lepší. Při výběru dávejte pozor, zda je sedák, který chcete koupit, opravdu určený pro sportovní lezení.  Ceny sedáků se pohybují od 1000 do 4000 Kč. Novinkou na trhu je sedák zabudovaný přímo v kalhotách či kraťasech.

Karabiny

Pro lezení na umělé stěně vám jako jistící pomůcka postačí HMS karabina (karabina s šroubovacím zámkem). U karabin můžete volit nejen barvu, ale i typ. Vřele doporučuji karabinu zvanou Gridlock, která je doplněná o pojistku eliminující nesprávné založení lana.

Jistítka

Jistítek najdete na trhu nesčetné množství od upadajících osem (v dnešní době se již jako jistící pomůcka nedoporučuje) přes kyblíky až k automatickým jistítkům zvaným grigri. Zda zvolíte grigri nebo kyblík je pouze na vás. Grigri jsou bezpečnější, jistič nemusí dávat takový pozor jako s kyblíkem, ale “samojistítko“ je poměrně drahé. Cena se pohybuje kolem 2000Kč a já osobně dávám přednost kyblíku, jistí se mi s ním lépe. Kyblíků je na výběr opravdu mnoho, pro začátek vám postačí základní typ např.: R.E. Guard, s tímto typem kyblíku se dá nejen jistit, ale i slaňovat.  Cena se pohybuje do 300 Kč.

Magnézium

Magnézium je bílý prášek přibližného složení 4MgCO3.Mg(OH)2.4H2O. Slouží k omezení klouzání rukou na chytech, což způsobuje pocení. Zakoupit si ho můžete v tekuté formě, výrobce tvrdí, že na rukou vydrží déle, ale popravdě ho nemám vyzkoušené. Dále je v prodeji práškové magnézium, které se sype do pytlíčku, který se připíná buď na sedák či na pásek kolem pasu.  Na některých stěnách je práškové magnézium zakázané, v tom případě se používá tzv. Kulička, je to magnézium v hadrovém pytlíčku. Ceny jsou různé podle toho, jaké množství si zakoupíte. Cena pytlíčku je od 300 Kč.

2 komentáře: „Sedák a jistící pomůcky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *