Poprvé na stěnu

Sportovní lezení je v dnešní době velmi oblíbený a moderní sport. I mě lezení chytlo a to se pokládám za poměrně velkého poseru. Jak tedy začít s lezením? Nejjednodušší možnost je jít s přáteli, kteří již lezou. Pokud tuto možnost nemáte, využijte nabídky kteréhokoliv instruktora. Instruktoři své služby nabízejí na všech umělých stěnách.

Co si vzít s sebou na první hodinu?

Vybavení vám za malý poplatek půjčí na místě. Svoje vlastní vybavení si pořiďte, až pokud si budete jistí, že se tomuto sportu budete chtít věnovat, protože cena se pohybuje kolem 4-5 tisíc korun a to jen za to nejnutnější. Oblečení je nejvhodnější pohodlné, elastické, ale ne moc volné či dlouhé, abyste si ho nikde nepřišlápli nebo se nezachytili. Doporučuji si sebou vzít nějaké pantofle a mikinu. Stěny jsou postaveny ve velkých halách, kde bývá zima.

Lezení na umělé stěně

Lezení na umělé stěně se od lezení na skalách liší především v tom, že na stěně máte přesně danou cestu. Cesty se odlišují barvami. Jsou sestaveny z takzvaných chytů a stupů. Cesta se považuje za vylezenou, jen pokud jí vylezete po jedné barvě a bez odsednutí. Pro začátek se nebojte sáhnout na jinou barvu chytů či stupů. Určitě to není ostuda, dělal to každý ;-), ale raději se již od začátku snažte budovat si dobré návyky.

Takže s chutí do toho 🙂

2 komentáře: „Poprvé na stěnu

 • 1.10.2015 (21:51)
  Trvalý odkaz

  Ahoj krásnej blog :-*, mohla bys ještě poradit prosím jak se přivázat na lano, nevím jaký uzel nebo karabinu použít. Děkuji ti!

  Reagovat
  • 2.10.2015 (15:02)
   Trvalý odkaz

   Ahoj, jako lezec máš dvě možnosti jak se navázat na lano. Zaprvé tkz. dračí smyčkou u které musíš bezpodmínečně použít i pojistný uzel. Tento styl navazování se používá např.: při nácviku pádů, protože se lépe rozvazuje, ale nedoporučuji ti ho používat. Používej druhý uzel zvaný osma, je bezpečnější a za trochu větší bezpečí víc námahy při rozvazování stojí :).
   Karabinu použiješ jako jistič. Používají se HMS karabiny, které mají šroubovací závit. Z vlastní zkušenosti vřele doporučuji karabinu GRIDLOCK, je sice o trochu dražší než obyčejné karabiny, má pojistnou západku tudíž se neprotáčí v oku sedáku a jištění je o něco bezpečnější.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *